Kategórie
 
 
 
 
 

Arabica vs. Robusta

Existuje viac ako 120 druhov kávovníkov, avšak takmer celá svetová produkcia sa týka iba 2 - Coffea Arabica a Coffea Canephora, známa skôr ako robusta. Prečítajte si o rozdieloch medzi nimi.


ARABICA

Arabica je starý druh kávy, ktorý pochádza z Etiópie. Je to jemná a jemnejšia káva, ktorá má jemný, sladký a ovocný chuťový profil. Arabica je vysoko kvalitná a náročná na podmienky rastu, a preto sa väčšinou pestuje v chránených oblastiach, ako sú hory, kde je vhodná klíma a pôda. Tento druh kávy tvorí približne 75% svetovej produkcie, pričom len 20% z vypestovaného množstva sú veľmi kvalitné zrná.


ROBUSTA

Robusta je mladší druh kávy, ktorý pochádza z Konga. Má drsnejšiu a intenzívnejšiu chuť s troškou kyslosti a horkej príchute. Robusta je menej náročná na podmienky rastu a môže sa pestovať aj v nižších oblastiach, ako sú nížiny.


Tvar

Arabicu a Robustu ľahko rozoznáte aj podľa tvaru. Zrnko Arabicy je ploché a natiahnuté poväčšine so zakrivenou ryhou uprostred zrna. Má jemne zelenú farbu a zriedkavo aj modrasté tóny. Zrnko Robusty je zase menšie a vypuklejšieho a zaoblenejšieho tvaru s rovnou ryhou. Farba je bledozelená a odtieňmi hnedej alebo šedej. Aj po upražení ich viete ľahko rozoznať vďaka ich špecifickým tvarom.


Podmienky pre pestovanie

Arabica sa pestuje vo výške 600-2000 m. n. m. a ideálnou teplotou je pre ňu rozpätie 15-24°C. Rastlina dorastá do výšky 3-5 metrov a nevadia jej zmeny počasia, práve naopak. Čo však treba mať na pamäti je, že Arabica je viac náchylnejšia na pôsobenie vplyvov okolia. Na produkciu je teda náročnejšia a prvá úroda z nej vzíde až po 6 rokoch. Tú následne poskytuje po dobu 25-35 rokov, čo závisí od konkrétnej odrody a klimatických podmienok.

Robuste sa darí v už nižších nadmorských výškach, a to 200-600 m. n. m., vďaka čomu zreje oveľa rýchlejšie ako Arabica. Vzrastom môže dosiahnuť až 13 metrov a pre ideálne pestovanie si vyžaduje teplejšie a stabilnejšie podmienky s teplotou 24-29°C. Na rozdiel od Arabicy, Robusta je omnoho menej náročná na pestovanie, výborne odoláva rôznym chorobám a prvú úrodu má už po 2-3 rokoch.


Obsah kofeínu

Arabica obsahuje oveľa menšie percento kofeínu než Robusta. Chuťovo sa vyznačuje svojou kyslosťou, to sa však odvíja od množstva faktorov, akými sú napríklad odroda arabiky, spôsob spracovania, praženie, ale aj spôsob prípravy. V niektorých prípadoch môže byť obsah kofeínu v prípade Robusty 2x väčší ako u Arabicy.


Chuť kávy

Významnou chuťovou zložkou Arabicy je jej kyslosť, to ale závisí najmä od odrody a takisto od ďalších vplyvov pri jej produkcii. Ak sa pestuje vo vyšších nadmorských výškach, jej chuť je sladšia a viac acidnejšia (kyslejšia). Jej vzácnosťou je aj celistvosť chutí, ku ktorým patria čokoláda, ovocie, karamel a iné.

Chuťovo je Robusta nezameniteľná svojou výraznou horkosťou, väčšinou v nej cítime veľmi silné, zemité telo. Práve vysoké množstvo kofeínu v tomto druhu kávovníka spôsobuje túto horkú, trpkú chuť. 


Cena

Ak si porovnáme vlastnosti Arabicy a Robusty, dospejeme k tomu, že kvalitnejšou je Arabica. Pražená 100% Arabica patrí medzi najdrahšie produkty pražiarni. Aj v našej ponuke nájdete praženú obdobu tejto kávy s jej 100 % podielom.

Robusta sa radí medzi lacnejšie a menej kvalitné kávy. Často je to práve Robusta, ktorá sa používa na výrobu instantných kávových zmesí.


Či už preferujete Arabicu alebo Robustu, v ponuke eKávičkára nájdete tú pravú kávu pre vás.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia